Przejadanie się jest zjawiskiem natury biologicznej i psychologicznej.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niektóre odruchy zakorzeniają się w naszej psychice tak głęboko, że nie da się ich kontrolować.
W mózgu zachodzą zjawiska które powodują że nie możemy przestać jeść. Niektóre zwyczaje stają się odruchem.
Takim zwyczajem jest często zjawisko przejadania się.
Inne nałogi można odstawić całkowicie, takie jak palenie czy alkohol, natomiast jedzenia całkowicie odstawić nie można. Dzieje się tak dlatego że nasz organizm jest tak skonstruowany aby szybko kumulować energię a potem długo z niej korzystać.

Kiedyś trzeba było zużyć dużo energii aby zdobyć coś do jedzenia. Dzisiaj łatwa dostępność jedzenia jest najwyższa w historiiświata i dlatego w aktualnej sytuacji sposób w jaki organizm przyswaja i uwalnia energię powoduje otyłość.
Siłą napędową dla pogoni za jedzeniem jest uczucie zagrożenia, gdy jesteśmy głodni oraz uczucie zadowolenia i spełnienia, gdy jesteśmy najedzeni.

Gdy widzimy coś do jedzenia, co już znamy i traktujemy jako smaczne, to nasz mózg wytwarza hormony, które wymuszają skupienie się na tym jedzeniu do tego stopnia, że przestajemy kontrolować ilość tego co jemy. Tak jak w czasach prehistorycznych zasiadamy przy upolowanym zwierzęciu tak długo, aż zjemy je do końca, aby nikt nam tego nie zjadł oraz aby skumulować jak najwięcej zapasów na później.Nasze zachowania w tej kwestii kształtował niedostatek jedzenia. Otyłość jest więc w konsekwencji efektem zapobiegania niedostatkowi jedzenia. Wraz ze wzrostem dostępności do jedzenia ograniczaliśmy wysiłek fizyczny. Większość czynności można wykonać nie ruszając się z miejsca niezależnieczy to zakupy czy komunikacja międzyludzka czy też rozrywka. Na dodatek dzisiejsza żywność zawiera ogromną ilość kalorii oraz jest trudna doprzerobienia dla organizmu gdyż najczęściej jest wysoko przetworzona i zawiera duże ilości cukru i tłuszczu najczęściej tego szkodliwego. Dzieje się tak między innymi dlatego, iż dostępność mało przetworzonych naturalnych produktów jest mocno ograniczona

Jak się wejdzie dzisiejszych czasach do sklepu to na półkach widać 99% towarów zapakowanych, mocno przetworzonych i zawierających ogromne ilości składników chemicznych, rafinowanych cukrów i tłuszczów. Po prostu trudno dostać zdrową żywność. Pije się duże ilości soków i napojów, kawy i herbaty zamiast czystej wody która przez miliony lat stanowiła jedyne źródło nawadniające organizm. Wszystko sprowadza się do samokontroli. Dopiero gdy zdamy sobie sprawę z tego jak zmienić nawyki (zwyczaje) można skutecznie uporać się z nadwagą.